Image default
EkonomiManşet

Türkiye’nin enerjideki rolü büyük!

Avrupa Hidrojen Piyasası Birliği Hydrogen Europe Üst Yöneticisi (CEO) Jorgo Chatzimarkakis, Avrupa Birliği’nin enerji kaynak çeşitliliğinde Türkiye’nin önemli bir ortak olduğunu söyledi. Chatzimarkakis, “Hidrojen Türkiye” adı verilen bir yapı oluşturacaklarını ifade etti. İ

Türkiye’nin enerjideki rolü büyük!

Avrupa Hidrojen Piyasası Birliği Hydrogen Europe Üst Yöneticisi (CEO) Jorgo Chatzimarkakis, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları, Orta Doğu ve Hazar bölgesini Avrupa’ya bağlayan boru hatları ve hidrojen üretim potansiyeliyle Avrupa’nın enerji kaynak çeşitliliğinde önemli bir ortak olarak görüldüğünü bildirdi.

“”HİDROJEN TÜRKİYE” ADI VERİLEN BİR YAPI OLUŞTURACAĞIZ”

Hydrogen Europe bünyesinde Türkiye’den çok sayıda üye olduğunu ifade eden Chatzimarkakis, Türkiye’de bu alanda çeşitli öncü projeleri destekleyeceklerini ve “Hidrojen Türkiye” adı verilen bir yapı oluşturacaklarını dile getirdi.

Chatzimarkakis, kısa vadede yenilenebilir ve düşük karbonlu hidrojenin çimento, çelik, nakliye ve havacılık ile kara yolu taşımacılığı gibi fosil yakıtların yoğun kullanıldığı alanlarda mevcut endüstriyel süreçlerin karbondan arındırılmasını sağlamak amacıyla kullanılacağını anlattı.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ORTAK”

Uzun vadede ise temiz hidrojenin enerji depolanması başta olmak üzere elektrik şebekelerinin dengelenmesi için kullanılacağını aktaran Chatzimarkakis, şunları kaydetti:

“Hidrojen, ayrıca hava ve deniz taşımacılığında, ticari ve endüstriyel ısıtma ve otoyol taşımacılığının farklı segmentlerinde kullanılabilecek. Hidrojen, yenilenebilir enerjinin zayıf noktalarının tamamlanmasını sağlayan önemli bir bileşen. Hidrojen ve yenilenebilir enerji madalyonun iki yüzü gibi değerlendirilebilir. Öte yandan, bu denklemde Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları, hidrojen üretim potansiyeli, Orta Doğu ve Hazar bölgesini Avrupa’ya bağlayan boru hatları ile Avrupa Birliği’nin enerji kaynak çeşitlendirmesinde önemli bir ortak.”

“HİDROJENDE PROJE ÖLÇEĞİ MALİYETLERİ ETKİLİYOR”

Daha fazla hidrojenin sisteme dahil edilmesinin jeopolitik ve ekonomik açıdan bir çok avantaj oluşturduğunu, hidrojenin, döngüsel ekonomide önemli rol oynayacağını vurgulayan Chatzimarkakis, şöyle devam etti:

“Rusya-Ukrayna Savaşı, Avrupalı ülkelerin Rus petrolü ve doğal gazına bağımlı olmanın sürdürülemez olduğunu anlamalarında yardımcı oldu. Savaş, hidrojenin ve döngüsel ekonominin potansiyelini daha da belirgin hale getirdi. Daha fazla hidrojen ile fosil yakıtlara daha az ihtiyaç duyulmasını ve dolayısıyla enerji bağımlılığının silahlanma olasılığının azalmasını sağlayacağını düşünüyorum. Bu sektöre uygun destekler verildiğinde, hidrojen doğal gazın yerini alabilir. Endüstrinin ve toplumun dönüşmesi zaman alacak ama bunda ısrarcı olmalı ve yarın daha başarılı olmak için bugün daha çok çalışmalıyız.”

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı

 

Related posts

Galatasaray – Fenerbahçe derbisinin hakemi belli oldu

admin

Ömer Çelik’ten DEM yöneticilerinin sözlerine tepki

admin

Bakan Koca duyurdu: Yarın açıklanıyor

admin